Az édesburgonya termesztése
Mivel trópusi növény, a batáta érzékeny az extrém hideg időjárásra. Ezért a palántákat érdemes akkor ültetni, mikor a hajnali fagyok már nem fenyegetnek. Ez az időpont hazánkban körülbelül május közepére tehető, de természetesen regionálisan eltérő, hogy hol és mikor számíthatunk tartós fagymentességre. Nagyon fontos, hogy figyeljük a meteorológiai előrejelzéseket ebben az időszakban! Az elegendő hosszúságú tenyészidő eléréséhez érdemes június közepéig kiültetni a palántákat.
A batáta több szempontból is a homokos, lazább szerkezetű talajt kedveli. Egyrészt a homoktalaj hamarabb felmelegszik, másrészt kevésbé pang benne a víz, mely csökkenti a betegségek kialakulásának kockázatát. Valamint minél lazább szerkezetű a talaj, annál formásabb, egységes alakú gumókat tud kinevelni a növény. Ez nem jelenti azt, hogy kötött talajon ne lehetne megtermelni. Ehhez viszont ajánlatos ültetés előtt fellazítani a talajt, valamint bakhátakat készíteni, hogy legyen elegendő hely a gumónövekedéshez, továbbá a betakarítást is elősegíti. Érdemes a bakhátakat fekete takarófóliával fedni, mely csökkenti a gyomirtási munkákat. A bakhátak, illetve a sorok optimális távolsága 80-110 cm, a legideálisabb tőtávolság pedig 30 cm. Az ültetés mélysége akkor megfelelő, ha minél több szárrész lekerül a föld alá, de kerüljük a levelek talajra fekvését, mert a tűző napon, a felmelegedett felszínen megéghetnek. A talaj legyen nedves, vízzel átitatott, s ültetés után is érdemes azonnal megöntözni a palántákat. Nem ajánlatos olyan területre ültetni, ahol a növények árnyékba kerülhetnek, mert különösen fényigényesek.
Az édesburgonya átlagos vízigénye 1 liter naponta. Az öntözés gyakorisága és mértéke a talaj kötöttségétől és a lehullott csapadék mennyiségétől is függ. Mindenképp jó, ha a talaj nedvesen van tartva, főleg a termesztés első felében, amíg a gyökértömeg megnövekszik. A víz megvonása stresszt vált ki a növényből, amitől intenzív tápanyagraktározásba kezd. A tápanyagraktározó szövetben gazdag gumók erőteljesen megvastagszanak. Ezt kihasználva érdemes július elején egyhetes vízmegvonással szárazságsokkolni növényeinket.
Az édesburgonya viszonylag újkeletű kultúrnövényünk, ezért a növényvédelme egyelőre lekorlátozódik a hazánkban eddig is ismert, sok tápnövényű állati kártevőkre, illetve a széles gazdanövény-körrel rendelkező, betegséget okozó mikroorganizmusokra. Emiatt viszonylag kevés növény-egészségügyi problémával találkozhatunk. Ezek teljes mértékben megoldhatóak az ökológiai gazdálkodásban felhasználható készítményekkel.
A betakarítás időpontjának megállapításához szeptember vége felé érdemes próbaásásokat végezni. Amennyiben átlagosan arra a következtetünk, hogy érdemes betakarítanunk a termést, nem muszáj megvárni az első fagyokat, amit a zöldtömeg látványos elhalása is jelez. A gumók felszínre forgatásához legmegfelelőbb eszköz az ásóvilla, mellyel a gumókat óvatosan kifordíthatjuk a talajból. Bakhátas termesztésnél ez némileg egyszerűbb feladat. Vigyázzunk a gumók héjára felszedéskor, mert érzékeny a mechanikai sérülésekre!
A batáta egy hónapokig eltárolható zöldségnövény, ha betartunk pár alapvető tárolási szabályt. Betakarítás után a gumókat szükséges hőkezelni, mely során a héj megvastagszik, a sebek begyógyulnak. Semmiképp ne tároljuk az édesburgonyát télen 12°C alatt, hiszen a hidegre érzékenyen reagál. Az ideális tárolási hőmérséklet 13-15°C. Időnként érdemes átválogatni a készletet, mert tárolási betegségek jelenhetnek meg. Viszont a beteg darabok kidobásával megelőzhetjük ezen kórokozók elterjedését.
Ha termesztéstechnológiai, illetve növényvédelmi kérdése van, forduljon hozzánk bizalommal!